default | grid-3 | grid-2

Post per Page

Guanciale - esencja włoskiej kuchni - przepis

Buongiorno!


Gotowe Guanciale - pychota!
Guanciale - esencja włoskiej kuchni


Guanciale. Zapewne nie jedno z Was słyszało wcześniej tę nazwę. Ten tajemniczy składnik kuchni włoskiej to nic innego jak suszone podgardle wieprzowe. Jest bardzo tłustym mięsem, ale przy tym niesamowicie delikatnym. Niezastąpiony składnik makaronów: Amatriciana i Carbonara. Bywa wprawdzie czasami zamiennie stosowany z boczkiem w tych potrawach, ale kiedy raz go użyjecie, już nigdy nie wrócicie do boczku! W tym przepisie dowiecie się jak zrobić własne Guanciale. Już po 4 tygodniach będziecie mogli się nim cieszyć. Radość i satysfakcja gwarantowana! :)


Podgardle wieprzowe - przyszłe Guanciale
Guanciale - przekrój przez surowe podgardle wieprzowe

Składniki:

- podgardle wieprzowe,
- pół szklanki soli,
- pół szklanki cukru,
- łyżka suszonego tymianku,
- łyżeczka czarnego mielonego pieprzu.

Peklowanie:


Podgardle myjemy i suszymy ręcznikiem papierowym. Mieszamy wszystkie 4 sypkie produkty razem. Tak przygotowane przyprawy starannie  wcieramy w nasze podgardle. Mięso umieszczamy w pojemniku i resztą przypraw posypujemy nasze przyszłe Guanciale. Pojemnik zamykamy i chowamy na 5-7 dni do lodówki. W tym czasie możemy podgardle czymś dociążyć, ale nie jest to konieczne. Przez te kilka dni mięso powinno stracić sporo wody. U mnie podgardle zwykle traci około 1/4 szklanki wody.

Peklowanie podgardla niezbędnym etapem przygotowania dobrego Guanciale
Guanciale - peklowanie

Suszenie:

Po zakończonym peklowaniu mięso dokładnie myjemy i suszymy ręcznikiem papierowym. Nożem lub innym ostrym narzędziem robimy mały otwór w rogu podgardla. Mięso starannie posypujemy suszonym tymiankiem, świeżo zmielonym czarnym pieprzem i szczyptą soli. Wbijamy dłonią przyprawy, aby mocniej się trzymały. Przez wcześniej przygotowany otwór przeciągamy sznurek lub nabijamy podgardle na metalowy hak. Na tym etapie jesteśmy już o krok od Guanciale. Potrzebujemy już tylko 3 tygodni. Mięso wieszamy albo w lodówce, albo w innym chłodnym i w miarę suchym miejscu.

Podgardle o krok od Guanciale
Guanciale - przygotowane do suszenia

Po ok. 3 tygodniach suszenia mamy gotowe Guanciale. Pozostaje nam tylko rozkoszować się jego smakiem. Można spożywać surowe lub jako jeden ze składników makaronów Amatriciana i Carbonara, idealnych na włoski obiad.
Prosty przepis, prawda?

Buon Appetito!

Brak komentarzy

Coś poszło nie tak :(

Strona nie została znaleziona. Adres strony mógł zostać wpisany niepoprawnie lub taki adres po prostu nie istnieje.

Wróć do strony startowej